Pracovným postupom sa dá ich obsah znížiť, vhodné je podľa hygienikov všetko ovocie a zeleninu pred prípravou šťavy umyť. Pomáha tiež dôkladné olúpanie kôry u citrusov, následné umytie olúpaných citrusov, rúk aj noža. "Nôž, ktorým bola kôra lúpaná, by sa bez umytia na následné delenie plodov ovocia či zeleniny na menšie kúsky už nemal používať. Na delenie citrusov je tiež vhodné používať inú plochu, ako na ktorej sa lúpali, "opísali.
Hygienici po kontrolách konštatovali, že žiadny z prevádzkovateľov siedmich kontrolovaných prevádzok nemá priamo zásady pracujúce s elimináciou možných zvyškov pesticídov vo svojich pracovných postupoch.
Spôsoby prípravy majú podľa hygienikov zásadný vplyv na zachovanie vitamínu C. "Čerstvo vyrobené šťavy je z hľadiska zachovania vitamínu C najvhodnejšie skonzumovať čo najskôr po dokončení ich výroby," uviedli. Negatívny vplyv má aj doba, počas ktorej sú pripravené citrusy olúpané na svetle a bez chladenia.
Na získavanie šťavy z citrusov sú podľa nich vhodnejšie odšťavovače na princípe listovania polámaných plodov, zachová sa tak aj najviac vitamínov. Pri strúhaní alebo odstreďovaní, teda pri kontakte suroviny so vzduchom, dochádza k ich degradácii. "Samozrejmosťou by malo byť používať v kontakte so šťavou nekovové materiály, prípadne materiály z nerezovej ocele," doplnili.