"Na ploche bezmála 4000 štvorcových metrov návštevníkov potešia desiatky ovocných stromov a kríkov. Vysadené jablone, hrušky, slivky, ringloty či liesky patria k pôvodným odrodám, ktoré boli kedysi rozšírené po Slovensku a sú odolnejšie voči zmenám klímy a rôznym ochoreniam," priblížila hovorkyňa s tým, že aktivisti v spolupráci s mestom zachovávajú ich genofond pre súčasnú aj budúcu generáciu. Ako dodala, otvárajú tiež dvere pre zážitkové vzdelávanie formou exkurzií pre deti z materských či základných škôl.
Od jari budúceho roka si jednotlivci či rodiny môžu v hriadkach vypestovať vlastnú zeleninu, ako paradajky, reďkovky alebo petržlen. Priestor doplnia kríky egrešov, malín, muchovníkov či ríbezlí. Záhrada je podľa Čapčíkovej obhospodarovaná na ekologickom princípe, bez použitia chemických či podporných hnojív a ochrannej chémie. Návštevníci si v záhrade môžu natrhať čerstvé plody a bylinky.
Mesto pre komunitný priestor poskytlo pozemok, ktorý pracovníci verejnoprospešných služieb pokosili. Radnica zakúpila aj dlažbu pod altánok, ktorý bude miestom spoločných stretnutí. "K zveľadeniu lokality prispeli členovia občianskeho združenia Lipa, ktorí cez projekt zakúpili a vysadili stromy a kríky. Záhrada by nebola záhradou bez vody, preto z grantových peňazí pribudla na pozemku aj studňa," uzavrela hovorkyňa.