Čo robia pre bezpečnosť cestujúcich železnice
Dominik Drervický, hovorca, Železničná spoločnosť Slovensko
- Efektívnym nástrojom zvyšovania bezpečnosti je zaradenie zamestnancov SBS do vlakov. Tí sú v nočných rýchlikoch z Bratislavy do Humenného (resp. do Strážskeho) a rovnako aj v nočných rýchlikoch z Nových Zámkov do Košíc a späť na južnej trase. Od 1. 3. 2023 sú zamestnanci SBS aj v denných vlakoch, a to v 5 regiónoch, resp. uzloch - Košiciach, Poprade, Zvolene, Žiline a Bratislave.
Na problémových trasách sa tu o bezpečnosť stará 5 zamestnancov SBS, po 1 v každom regióne. Od 1. 7. pribudli ďalší 2 zamestnanci SBS na rizikových trasách denných vlakov v ďalších 2 regiónoch - Nových Zámkoch a Humennom. Takisto vo všetkých nových vozňoch a ucelených vlakových súpravách máme k dispozícii aj kamerové systémy. Zároveň pripravujeme projekt osobných kamier pre našich vlakvedúcich. Veríme, že potenciálnych páchateľov to odradí od neprimeraného správania.
Susedia útočníka: Vždy bol čudný
Matej (29), podozrivý z útoku na mladú ženu, býva na jednom zo spišskonovoveských sídlisk. Podľa susedov býva v byte na ôsmom poschodí sám. „Otec pracuje v zahraničí, mama sa odsťahovala na vidiek,“ povedala jedna z obyvateliek paneláka v západnej časti mesta, ktorá správanie zadržaného Mateja pred útokom považovala za zvláštne.
„Ani ma neprekvapuje, čo sa stalo. Vždy bol čudný.“ Podľa ďalšej susedy sa jej Matejova mama mala zdôveriť, že jej syn trpí schizofréniou. Mladý muž má podľa prvotných informácií tvrdiť, že si na nič nepamätá. Špekuluje sa, že v čase spáchania skutku mal byť pod vplyvom omamných látok. Či to tak naozaj bolo, ukáže až ďalšie expertízne skúmanie.