"Budeme spolupracovať na testovaní bezpečnosti nových modelov umelej inteligencie pred ich uvedením na trh," povedal britský premiér na tlačovej konferencii.
Na zozname krajín, ktoré sa zaviazali spolupracovať na testovaní bezpečnosti, nie je uvedená Čína, ktorej zástupcovia sa na druhom dni samitu nezúčastnili. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Spojených štátov, Európskej únie, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Južnej Kórey, Singapuru, Kanady a Austrálie.
"Je nevyhnutné, aby sa špičková umelá inteligencia vyvíjala bezpečne a aby sa potenciálne riziká nových modelov prísne posudzovali pred ich nasadením a po ňom," uviedla vo vyhlásení Veľká Británia, ktorá samitu predsedala.
Pokiaľ ide o Čínu, Sunak sa domnieva, že bolo dôležité pozvať ju na niektoré časti samitu. Je to v súlade s britskou politikou udržiavať kontakty s Čínou, ale zároveň sa chrániť pred rizikami. "Dosiahli sme želaný výsledok, a to, že tu boli, že sa angažovali (...) a že podpísali komuniké z Bletchley Parku," povedal britský premiér.
Odvolával sa na vyhlásenie prijaté v prvý deň samitu, ktorého cieľom je podporiť celosvetové úsilie o zaistenie bezpečnosti umelej inteligencie. Na dokumente sa dohodli krajiny EÚ a 28 ďalších krajín vrátane Spojených štátov a Číny.