Ako uvádza Daily Star, štúdia odhalila, že mutácie štyroch vírusov vrátane vírusu Nipah a SARS sa za posledných šesť desaťročí zvýšilo alarmujúcim tempom. Doktorka Amanda Meadows zo spoločnosti Ginkgo Bioworks varovala: "Ak bude toto tempo nárastu pokračovať, očakávame, že analyzované patogény spôsobia štvornásobne vyšší počet prípadov nakazenia. Konečný balík opatrení na podporu globálnej prevencie, pripravenosti a odolnosti zatiaľ nie je jasný. Z historických trendov je však jasné, že je potrebné urýchlene prijať opatrenia na riešenie veľkého a rastúceho rizika pre globálne zdravie."
Vírusy ebola a Marburg sú smrteľné ochorenia spôsobené filovírusmi, ktoré často prenášajú netopiere a opice. Hoci sa tieto epidémie zvyčajne vyskytujú v afrických krajinách, prípady boli zaznamenané aj v Európe a USA. Aj vírus, ktorý spôsobil nedávnu globálnu pandémiu koronavírusu, prenášali netopiere. Vírus Nipah, ktorý tiež prenášajú kaloňovité netopiere, sa vyskytol v severovýchodnej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Vírus Machupo, ktorý vyvoláva bolívijskú hemoragickú horúčku, pochádza z veľkej myši, ktorá žije v severnej Bolívii.
Štúdia v časopise BMJ Global Health skúmala mieru výskytu štyroch vírusov s cieľom predpovedať budúce prípady šírenia. V rámci výskumu sa analyzovalo viac ako 3 150 ohnísk epidémií od roku 1963 do roku 2019 s cieľom identifikovať trendy v úmrtnosti. Počas tohto obdobia zistili 75 prípadov epidémií v 24 krajinách, ktoré mali za následok celkovo 17 232 úmrtí. Väčšina z týchto úmrtí - 15 771 v 40 ohniskách - sa vyskytla v Afrike v dôsledku vírusu ebola alebo Marburg.