Proktologické problémy sú témou, ku ktorej sa málokto vyjadruje. Či je to už spôsobené hanbou, alebo nádejou na to, že tieto problémy zmiznú samy, táto téma je doposiaľ pre mnohých tabu.
Predovšetkým treba mať na pamäti, že svojpomocná liečba nie je účinná. A to najmä preto, že hemoroidy alebo iný proktologický problém môžu byť prejavom závažnejšieho ochorenia.
Vedeli ste? Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku najviac diagnostikovaným zhubným ochorením? Slovensko, žiaľ, celosvetovo patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva.
Paradoxom je, že pokiaľ ju lekár diagnostikuje v počiatočnom štádiu, úspešnosť liečby tohto typu rakoviny je veľmi vysoká. Problém je však v tom, že väčšina pacientov ignoruje prvé príznaky a nevidí dôvod vyhľadať lekársku pomoc. Pri neskorej návšteve proktologickej ambulancie lekárovi neostáva nič iné, ako konštatovať rakovinu v pokročilom štádiu.
Desatoro príznakov
Tieto príznaky by ste nemali ignorovať a mali by ste bezodkladne vyhľadať proktológa:
1. pocit neúplného vyprázdnenia
2. časté nutkanie na stolicu
3. pálenie alebo svrbenie v oblasti konečníka
4. častá zápcha
5. dlhotrvajúca hnačka
6. tmavé sfarbenie stolice
7. krv v stolici
8. hlienovité sekréty v stolici
9. bolesť konečníka
10. vznik novotvarov v oblasti konečníka
Je vyšetrenie u proktológa naozaj také hrozné, ako si predstavujeme?
Na túto otázku odpovedá proktológ medicínskeho centra DoktorPro v Bratislave MUDr. Ivan Sedlák: „Základom úspešnej liečby je presné stanovenie diagnózy. Lekár zhromaždí anamnézu a následne pacienta vyšetrí. Vyšetrenie pozostáva z rektálneho palpačného vyšetrenia a rektoskopie. Vyšetrenie prebieha rýchlo a bezbolestne. Väčšina pacientov sa ani nenazdá a už má za sebou to, k čomu sa tak dlho odhodlávala. Nemusíte mať stres ani obavy. Toto vyšetrenie zvládne každý bez problémov.“
Po 40. roku života by mal každý aspoň raz ročne absolvovať preventívne proktologické vyšetrenie, aj v prípade bezpríznakovosti. Dbajte na prevenciu! Práve ona vám môže pomôcť predísť komplikáciám a závažným ochoreniam, akou je rakovina hrubého čreva a konečníka.
Ako na správnu prevenciu problémov s konečníkom?
Platia 3 základné pravidlá:
1. Základom je správna strava. Predovšetkým tá, ktorá je bohatá na vlákninu. Vláknina podporuje pravidelné vyprázdňovanie, vďaka čomu sa stolica nezadržiava neprimerane dlho v hrubom čreve. Pri deficite vlákniny v strave môžu začať v črevách prebiehať hnilobné procesy, čo môže viesť k rastu polypov a poprípade aj k vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.
2. Nezabúdajte na pohyb. Je to neuveriteľné, ale aj 30 minút pohybu denne môže mať kardinálny vplyv na to, ako sa budete cítiť. Jednoducho platí, že ak sa nehýbete, vaše črevá trpia. Sedavý spôsob života je možno normou pre dnešnú dobu, ale určite nie je vhodný pre črevá, ktoré v dôsledku toho pracujú pomalšie a nesprávne.
3. Sledujte svoj zdravotný stav a nezanedbávajte ho. Zistite, či niekto vo vašej rodine trpel nádorovým ochorením, udržujte si primeranú hmotnosť, nefajčite, nezanedbávajte svoj tráviaci trakt a kontrolujte si stolicu.
Na záver by sme chceli pripomenúť, že akonáhle sa objavia nepríjemné alebo bolestivé pocity v oblasti konečníka, zahoďte ostych a vyhľadajte lekára. Nestrácajte zbytočne čas!
Objednajte sa na vyšetrenie v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava na Ružinovskej ulici 40. Naši vysokokvalifikovaní lekári vás vyšetria v príjemnej atmosfére. Stačí vyplniť objednávkový formulár na webovej stránke https://doktorpro.sk alebo zavolať na telefónne číslo 0800 200 000. Objednávame 24 hodín denne.