Pokračoval s tým, že z dnešného vystúpenia ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) a šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (SNS) vyplýva, že ministerstvo pôdohospodárstva sa už nebude musieť zaoberať rozporovaním ochrany prírody a prebralo to na seba samo ministerstvo životného prostredia.
„Okrem iného ministri, zatiaľ medzi riadkami, avizovali znižovanie ochrany prírody v národných parkoch, spätné zavedenie lovu vlka, rozšírenie možností lovu medveďa a presun financií Fondu obnovy z reformy národných parkov na kapitoly pôdohospodárstva," doplnil europoslanec a podotkol, že ich ciele sú v rozpore so záväzkami, ktoré Slovensku vyplývajú z odôvodnených stanovísk a žaloby Európskej komisie. Podľa Wiezika budú mať priamy dopad na možnosti čerpania prostriedkov z fondu obnovy a zvyšujú riziko pokuty z dôvodu porušovania európskej legislatívy.
„Obmedzovanie ochrany prírody je v rozpore s Environmentálnou stratégiou SR, našou pozíciou v EÚ a s udržateľným rozvojom slovenských regiónov. Minister Taraba potom, čo neuspel v prebratí agendy sektoru hospodárstva, zdá sa uspel s adoptovaním programu pôdohospodárstva," vyhlásil europoslanec a uzavrel s tým, že sme svedkami absurdnej situácie, keď najväčším odporcom ochrany prírody je ministerstvo životného prostredia.