Po kritike tohto kroku, že ide len o pomstu, už minister vytiahol informácie, že Hamran mal záujem o miesto pridelenca v Thajsku. Ako na to reaguje exšéf polície?
Šutaj Eštok dlhodobo kritizoval vedenie polície aj za to, že sa korupcia na najvyšších miestach vyšetrovala na základe zmanipulovaných dôkazov. Hamran to odmietal a opieral sa o mnohé rozhodnutia súdov. Policajný šéf však po vymenovaní novej vlády avizoval svoj odchod. Obaja sa stretli hneď v ministrov prvý deň vo funkcii.
„V ten deň som sa pýtal personalistov, či evidujeme žiadosť o tom, že pán Hamran požiadal o odchod do policajného dôchodku. Bol som informovaný, že žiadna takáto žiadosť na ministerstve vnútra nie je,“ povedal Šutaj Eštok v O 5 minút 12 na RTVS. Šéf rezortu vnútra argumentoval, že ho odvolal aj preto, lebo už pred voľbami avizoval, že s ním nová vláda spolupracovať nechce, ale aj preto, že chcel sám odísť.
„Myslím, že pán Hamran si môže vymeniť tú bielu košeľu načas za služobnú uniformu a s kolegami, ktorí ozaj nasadzujú svoj život a zdravie, pomáhať aj pri tej bežnej kriminalite, aby si odskúšal aj tú reálnu prácu policajta,“ nešetril ho.
Teplé miestečko?
Šutaj Eštok sa rozhovoril aj o tom, že Hamran chcel údajne zostať vo funkcii dlhšie pre ekonomické motívy. „Chcel potiahnuť ešte nejaké roky a zobrať o 8- až 10-tisíc vyššie odstupné. Ja si nemyslím, že pán Hamran si to zaslúžil, a preto bol v zmysle zákona prevelený, aby išiel slúžiť do Popradu,“ vyhlásil s tým, že od začiatku „mal vo svojom postupe jasno a bol pripravený konať“. Minister však spomenul aj špekuláciu, ktorá sa doteraz neobjavovala: „Ja chápem, že miesto v Poprade možno nie je také atraktívne ako miesto pridelenca v Thajsku, o ktoré mal záujem, ale policajti slúžia tam, kde ich potrebujú.“