Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) vznikol minulý rok v júli 2022 zlúčením viacerých organizácií riadených priamo - Metodicko-pedagogického centra, Štátneho pedagogického ústavu a Iuventy - s tým, že pod palcom mal mať všetky významné reformy.
Podľa učiteľov si táto inštitúcia však neplní svoje úlohy. „To sa prejavuje v kvalite vzdelávania učiteľov či v klesajúcom počte atestácií. Dodnes neprebehlo transparentné verejné výberové konanie na generálneho riaditeľa s verejným vypočutím,“ tvrdí prezident SKU Vladimír Crmoman.
Na odmeny 370-tisíc €
Cez infozákon sa SKU podarilo zistiť, že priemerný mesačný plat malej skupiny vedúcich zamestnancov za posledných 12 mesiacov je zhruba 5 000 eur. „To je dokonca viac ako plat ministra školstva či štátnych tajomníkov. Len na odmeny vedúcich zamestnancov NIVaM-u sa za rok minulo asi 370-tisíc eur,“ dodáva Crmoman s tým, že žiadajú nového ministra školstva, aby preveril financie inštitúcií vo vlastnom rezorte a aby peniaze radšej smeroval do škôl a nielen úzkej skupinke ľudí.
Kým učitelia doslova živoria, niektorí majú podľa nich kráľovské platy. Nový šéf rezortu Tomáš Drucker tvrdí, že situáciu preverí, v týchto dňoch sa však pracuje na programovom vyhlásení vlády. „Súčasťou prípravy sú rokovania so všetkými relevantnými organizáciami v sektore vzdelávania a vedy,“ uviedli z tlačového oddelenia. Nový Čas oslovil k financovaniu a obvineniam SKU aj NIVaM, do našej uzávierky sme však odpoveď nedostali.
Čo vyčítajú Národnému inštitútu vzdelávania a mládeže
- kvalita vzdelávania učiteľov napriek eurofondom je nedostatočne monitorovaná a slabo hodnotená
- od r. 2019 klesol 10-násobne počet učiteľských atestácií, ktoré pomáhajú finančne zatraktívniť učiteľské povolanie
- v r. 2022 odišli pri zlučovaní NIVaM-u desiatky kvalitných odborníkov
- podpora detí z Ukrajiny dopadla zo strany NIVaM-u katastrofálne
- neprebehlo transparentné verejné výberové konanie na generálneho riaditeľa
- vysoké platy a odmeny zamestnancov NIVaM-u