Taraba absolvoval rokovanie s predsedom asociácie sanačných spoločností Envisan Igorom Polčanom. Rozprávali sa o technických a legislatívnych prekážkach pri sanáciách spôsobených prijatím novely zákona o envirozáťažiach z obdobia, keď ministerstvo riadil Budaj.
„Je najvyšší čas urobiť poriadok v odstraňovaní ekologických záťaží, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú nielen kvalitu životného prostredia, ale aj zdravie ľudí na Slovensku. Čaká nás veľa práce,“ vyhlásil Taraba. Envirorezort priblížil, že akútnym problémom je potenciálne riziko kontaminácie podzemných vôd Žitného ostrova. Rizikom je v tom prípade stará environmentálna záťaž v bratislavskej Vrakuni. Ministerstvo životného prostredia chce preto pokračovať v projekte takzvanej enkapsulácie. Ako rezort vysvetlil, ide o vybudovanie podzemnej tesniacej steny, povrchovej tesniacej vrstvy a následné čistenie podzemnej vody.
Taraba si určil boj s evirozáťažami ako prioritu a ubezpečil verejnosť, že zákon o envirozáťažiach je vo fáze analyzovania, vrátane pripomienok prezidentky Zuzany Čaputovej. Ambíciou ministerstva životného je realizovať potrebné zmeny ešte v roku 2023. So sanáciou ekologických záťaží pomôžu európske fondy, pričom aktuálne je vyhlásená aj výzva z programu Slovensko, ktorá je zameraná na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované. Vo výzve je alokovaných vyše 186 miliónov eur.