TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Spoločne diskutovali najmä o možnostiach rozvoja bilaterálnych vzťahov, posilnení ekonomických väzieb a regionálnej spolupráce. Slovensko-maďarské vzťahy sú podľa Blanára komplexné a intenzívne, čo vidieť aj na spoločnej politickej či ekonomickej spolupráci.
"Za ostatné roky sme vybudovali viacero úspešných projektov, ktoré priniesli praktický úžitok občanom oboch krajín. Dnes sme preto hovorili aj o ďalších plánovaných spoločných aktivitách v oblasti zahraničného obchodu, dopravnej infraštruktúry či energetiky," priblížil Blanár. Obe strany podľa neho vidia potenciál na rozvoj spolupráce aj v oblasti cestovného ruchu.
Minister podotkol, že Slovensko chce pri spolupráci s Maďarskom aj naďalej hľadať prieniky, stavať na tom, čo obe krajiny spája, a rozvíjať konštruktívne vzťahy na základe vzájomného rešpektu. "V prípadoch, ako sú postavenie menšín či dodržiavanie zásad Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch, považujem za dôležité pokračovať v otvorenej komunikácii v rámci osvedčených formátov, akými sú napríklad zmiešané komisie," dodal.
Na rokovaní hovorili aj o budúcnosti vyšehradskej spolupráce. Zhodli sa, že V4 priniesla za vyše tri dekády fungovania množstvo dobrých nápadov a projektov. Slovensko chce preto podľa Blanára ešte aktívnejšie pokračovať v spoločnom vystupovaní a koordinácii pri rôznych témach. Pracovné rokovanie za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica sa uskutočnilo pri príležitosti 16. ročníka konferencie Európske jadrové fórum.