V posledných rokoch sa okolo nich spustila vojna v polícii, keďže ich chcela trestne stíhať policajná inšpekcia pre podozrenia z manipulácie výpovedí svedkov. Oni naopak chceli vyšetrovať tím policajnej inšpekcie, ktorá mala zase pracovať na ich diskreditácii. Celý proces vyvrcholil v posledných dňoch, keď nový minister postavil čurillovcov mimo služby. Vyšetrovateľov dlho zastupuje známy advokát, ktorému musia hradiť veľké náklady. Tie však platia z prostriedkov policajných odborov.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok spustil po svojom nástupe personálne čistky, skončil policajný šéf, riaditeľ policajnej inšpekcie a odstavil aj šéfa NAKA. Okrem toho postavil dočasne mimo služby aj vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Odôvodnil to tým, že sú trestne stíhaní. „V žiadnom prípade nebolo politické. Hovoril som už predtým, ako som na ministerstvo nastúpil, že s tým, ako prídem ja, tak príde aj zákon. Ten bude platiť pre všetkých,“ hovorí pre Nový Čas Šutaj Eštok.
Problémom sa stalo, že čurillovci, podobne ako viacerí vyšetrovatelia, dostali status chráneného oznamovateľa a policajti trvajú na tom, že minister ich postaviť mimo službu nemohol. Šutaj Eštok sa podľa nich najskôr na zmenu pracovného pôsobenia a ich odstavenie mal pýtať Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý má za úlohu chrániť ľudí, upozorňujúcich na trestné konanie. Advokát čurillovcov Peter Kubina hovoril o tom, že ide o zneužitie právomocí verejného činiteľa. Šutaj Eštok to odmieta a tvrdí, že postupuje podľa zákona, ktorý mu nariaďuje postaviť ich mimo službu, ak sú trestne stíhaní. Je možné, že spor sa dostane na súd, ktorý bude rozhodovať o tom, či takto mohol minister postupovať. Štátu by tak hrozila aj pokuta do výšky 600-tisíc eur.