Odkiaľ tečú peniaze
Isté však je, že právne služby v bitke so štátom stoja nemalé peniaze, čo sa môže pohybovať v desaťtisícoch eur. Celý spor sa vlečie už dva roky a aktuálne právne manévre si budú vyžadovať ďalšie nasadenie advokátov. Podľa informácií Nového Času sú však tieto služby hradené z prostriedkov policajných odborov. V relácii Včas na to odpovedal aj Šutaj Eštok, ktorý to však počul prvýkrát a chcel to overiť na ministerstve. Neskôr naše informácie minister potvrdil: „Áno, je to pravda, ale treba kontaktovať odborový zväz policajného zboru. Je to mimo pôsobnosti ministerstva vnútra.“ Nový Čas kontaktoval aj policajné odbory, ktoré vedie predseda Pavol Paračka.
V odpovedi napísal, že poskytujú právnu ochranu a právne poradenstvo formou hradených právnych ochrán schválených kolegiátnym orgánom v súlade so štatútom. „Odborový zväz polície v SR nepovažuje za potrebné a vo vzťahu k tým, ktorým pomáha, ani za vhodné túto pomoc mediálne prezentovať. Nebolo tomu tak v minulosti, nie je tomu tak ani teraz a nebude tomu tak ani v budúcnosti,“ odpovedal Paračka na otázku, či sa ich pomoc týka aj čurillovcov. Na doplňujúce otázky o tom, na základe akých kritérií vyberajú príslušníkov, ktorým takúto pomoc hradia, aké boli štatistiky odmietnutých a prijatých žiadostí, či koľko peňazí na takéto služby majú, neodpovedal.
Bude robiť pro bono?
Podľa štatútu právnej ochrany, ktorý majú zverejnený na svojej stránke, je každá základná organizácia odborového zväzu polície povinná každý rok „najneskôr do konca mesiaca február uhradiť ročný poplatok do fondu právnej ochrany vo výške 1,70 EUR za jedného člena“. Žiadateľ o právnu ochranu následne vypisuje žiadosť, ktorá ide na posúdenie predsedníctva policajných odborov. „Predsedníctvo OZP v SR po preskúmaní žiadosti rozhodne o poskytnutí právnej ochrany alebo v odôvodnenom prípade o neposkytnutí právnej ochrany,“ dodáva štatút odborov. Otázne je tiež či hradia celú sumu alebo len časť.