Upozorňuje na to lekárka Martina Petrovská z internej geriatrickej ambulancie nemocnice vo Zvolene. Ako ďalej uviedla, odborníci odporúčajú starším ľuďom dbať na vyváženú stravu a nezabúdať na pohyb. Dôležitý je aj príjem vitamínov a minerálov, ktorých majú vo svojom veku veľakrát nedostatok.
Zásadné je tiež absolvovať preventívne prehliadky u všeobecného lekára a špecialistov. K dispozícii majú aj špecializované laboratórne vyšetrenia. Môže to byť komplexný skríning najbežnejších ochorení vyššieho veku, medzi ktoré patria napríklad kardiovaskulárne a nádorové ochorenia, osteoporóza či cukrovka.
Geriatrička potvrdila, že obranyschopnosť starších ľudí je slabšia a aj jej reakcie sú v porovnaní s mladšími generáciami pomalšie. Z tohto dôvodu majú seniori častejšie a dlhšie bežné ochorenia a nákazy. Sezónne sa podľa nej najčastejšie stretávajú s respiračnými ochoreniami. "V jesennom a jarnom období, zvlášť pacienti, ktorí trpia na chronické ochorenia priedušiek a pľúc, sú náchylnejší na bežné vírusové ochorenia," objasnila.
Poznamenala, že ochorenia však na starších ľudí nestriehnu iba počas jesenných a jarných mesiacov. Spomalený imunitný systém dáva v organizme priestor na rozvoj širokého spektra diagnóz. Najviac sú u staršej generácie zahrnuté kardiovaskulárne ochorenia. "Máme aj veľmi vysoký počet pacientov s cukrovkou. A to nielen u pacientov v geriatrickom veku nad 65 rokov, ale už aj v nižších vekových kategóriách," priblížila s tým, že sa vyskytujú aj ochorenia pohybového aparátu, chronické degeneratívne ochorenia skeletu a kĺbov.
Petrovská dodala, že väčšina seniorov sú krehkí pacienti, u ktorých ochorenie jedného systému spustí ochorenia iných systémov. "V tom prípade je intervencia omnoho náročnejšia ako u mladších ľudí, ktorí majú jedno alebo dve ochorenia," ukončila.