"Príroda znova ukázala svoju silu. Tohto roku dosť pršalo, vplyvom čoho sa nám chodník zosunul. Odborníci celú situáciu zmonitorujú a hľadáme riešenia, ako ho zastabilizovať, aby sa to v zime nezosunulo úplne a na jar sa mohlo začať s prácami na jeho záchrane," uviedol Štefaňák. Zatiaľ podľa neho nie je jasné, či chodník úplne uzavrú. Momentálne je zúžený a dá sa po ňom prejsť pešo, k dispozícii je aj druhá alternatíva okolo Bilíkovej chaty.
Peter Spitzkopf zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) podotkol, že zosuv sa od nedele (5. 11.) ešte zväčšil. "Svah je nestabilný a ďalším rizikom sú zvetrané skaly, ktoré tiež chodník ohrozujú," uviedol s tým, že prichádza do úvahy aj úplné uzavretie chodníka. Spodná trasa je podľa neho riešením len pre peších turistov. Nie je tam možný žiaden technický vjazd. Pre Horskú záchrannú službu (HZS) je chodník kľúčový, keby sa na miesto nevedeli záchranári priblížiť pomocou techniky, čas akcií by sa podľa náčelníka HZS Miroslava Živčáka mohol predĺžiť o viac ako hodinu. "To je práve v zimnom období, keď hrozia lavíny a podchladenie, veľmi rizikové," dodal.
Spitzkopf ubezpečil, že okrem vyhodnotenia rizík sa budú zaoberať aj možnou opravou chodníka. Nateraz nie je jasné, či práce stihnú zrealizovať do zimy ani to, v akom budú rozsahu a z akých zdrojov ich budú financovať. Vyhlásenie mimoriadnej situácie podľa Spitzkopfa riešenie situácie urýchli. "Budeme musieť hľadať spôsoby, ako to opraviť, aspoň aby mohlo byť zabezpečené zásobovanie horských chát a záchrana ľudských životov pri zásahoch HZS," skonštatoval.