Upozornil, že ak by v budúcom roku mal striktne platiť vyrovnaný rozpočet, tak je nevyhnutné škrtať výdavky až na úrovni 8,5 miliardy eur. Škrty a zmrazenie štátnych výdavkov by sa podľa NKÚ najvýraznejšie prejavili v segmente všeobecných verejných služieb, mali by negatívny dopad na investičné projekty, značne by sa obmedzila podpora ochrany životného prostredia a obrany krajiny.
Vyrovnaný rozpočet verejnej správy predpokladá v roku 2024 príjmy štátneho rozpočtu len na úrovni 19,6 miliardy a výdavky v sume 22 miliárd eur. Takýto rozpočet by dostal slovenskú ekonomiku do výraznej recesie, miera nezamestnanosti by sa zvýšila nad 9 % a spomalenie hospodárskeho rastu by dostalo verejný dlh k hranici 60 % HDP, upozornil kontrolný úrad.
"Naše kontrolné zistenia dlhodobo poukazujú na výrazný modernizačný dlh v environmentálnej agende, pri dynamickom rozvoji dopravnej infraštruktúry či pri zdravej modernizácii zdravotníctva. A preto je pre nás neakceptovateľné, že návrh rozpočtu úradníckej vlády počíta len s dvoma miliardami, určenými na kapitálové výdavky, čo je medziročný prepad až o bezmála 75 %," doplnil Andrassy.
Za dôležitú považujú kontrolóri aj tému postupného znižovania počtu zamestnancov štátnej a verejnej správy. Navrhnuté skokové zníženie týchto zamestnancov bez odbornej a politickej diskusie však podľa NKÚ nie je udržateľným riešením. Návrh rozpočtu na rok 2024 nereflektuje ani na výzvy, ktoré sú spojené s čerpaním európskej finančnej pomoci a realizáciou Plánu obnovy a odolnosti, dodal v stanovisku kontrolný úrad.