Blaha vyjadril znepokojenie nad "politizáciou" Ústavu pamäti národa s tým, že sa na ústav bude potrebné „bližšie pozrieť“. Ústav pripomína, že ho riadi správna rada, ktorej členovia sú volení v Národnej rade SR, menovaní vládou a prezidentom na šesťročné funkčné obdobie. „Obmieňaní sú postupne počas rôznych volebných období, pričom tento systém zaručuje nezávislosť ústavu od vlády. Za pripomenutie stojí, že v súčasnosti sú členmi správnej rady aj nominanti Smeru,“ uvádza sa v reakcii ÚPN.
Podľa ÚPN sloboda slova nie je bezhraničná, končí tam, kde útočí na iných ľudí alebo propaguje predstaviteľov zločineckých režimov. „Patrik Dubovský má ako občan právo podať trestné oznámenie, ak sa domnieva, že bol spáchaný trestný čin. Za realizovanie tohto občianskeho práva nesmie byť Patrik Dubovský ako občan a historik, ani Ústav pamäti národa ako jeho zamestnávateľ, terčom politických útokov a vyhrážok,“ napísal za ústav jeho hovorca.
Historik Dubovský podal na Blahu trestné oznámenie po tom, ako si v parlamentnej kancelárii vystavil obraz juhoamerického revolucionára Che Guevaru. Podľa neho sa tak mohol dopustiť extrémizmu.