Blaha reaguje
Podpredseda parlamentu Blaha ale situáciu veľmi rozoberať nechcel. „Veci sme si súkromne vysvetlili a nevidím dôvod to prepierať na verejnosti,“ uviedol Blaha pre Nový Čas. „Je prirodzené, že sú veci, na ktoré máme iný názor, ale dôležité je, aby sme sa vzájomne rešpektovali a ja som rád, že naša spolupráca ako koaličných partnerov je korektná a konštruktívna,“ dodal.
Zdá sa teda, že spor so šéfom Hlasu nechce hrotiť. „Môžem povedať len toľko, že som veľmi vyhranený ľavicový a vlastenecký politik a, samozrejme, budem sa snažiť svoje názory prezentovať tak, aby to nevyvolávalo spory s koaličnými partnermi,“ uzavrel Blaha. Ešte minulý týždeň tvrdil, že Che Guevaru považuje za „symbol boja za sociálnu spravodlivosť“ a že ho chcú odvolávať za to, že je „hrdý Slovák“.
Pellegrini po stretnutí s prezidentkou v stredu potvrdil, že koaliční partneri spolu o incidente hovorili v súkromí. „Pán podpredseda Blaha so mnou v utorok komunikoval a vyjadril sa, že to považuje za chybu a že takto konať pravdepodobne nemal,“ povedal Pellegrini.
Bude prezident?
K týmto vyhláseniam pristúpil v čase, keď oznámil, že zvažuje kandidatúru na prezidenta. „Môžem potvrdiť, že som túto tému nevylúčil. Ide o stále otvorenú otázku, ktorú v najbližších týždňoch musíme v strane Hlas-SD, aj ja osobne, nejakým spôsobom rozlúsknuť,“ priznal Pellegrini pre RTVS. Môže ale uspieť? Politológ Tomáš Koziak si myslí, že jeho šance sú nižšie ako pred skladaním vlády. Časť voličov totiž podľa neho sklamalo spojenie so Smerom. Vidí za tým však aj to, že vláda robí nepopulárne opatrenia, čím si u Slovákov tiež nešplhne. „Bol by som si ochotný staviť, že Peter Pellegrini prezidentom nebude,“ skonštatoval.
Hlas by stratil zmysel existencie
Radoslav Štefančík, politológ
- Ak by len kandidoval za prezidenta, tak by to vzťahy so Smerom nijak nepoškodilo. Tie majú teraz vynikajúce, vzhľadom na to, že sa rozhodli byť v jednej koalícii a myslím, nejako mentálne splývajú. Možno Peter Pellegrini len hľadá spôsob ako z toho preč. Celé mesiace verejnosť totiž presviedčal, že predstavuje iný typ sociálnej demokracie, ako je Robert Fico, ale to, čo stvárajú jeho ministri, vypovedá skôr o opaku. Aj keby vyhral, nemusel by sa vyhraniť voči Smeru. Peter Pellegrini by síce tvrdil, že je členom Hlasu, ale ten by pomaličky splýval so Smerom, pretože ľudia by prestali vnímať rozdiel medzi týmito stranami. Ak by nakoniec Peter Pellegrini skončil ako víťaz v prezidentských voľbách, o to viac by strana Hlas stratila zmysel existencie.