„Jednoducho nás tam šikanujú. Ľudia sa boja chodiť do práce. Prosím, nezverejňujte moje meno a priezvisko, aby ma neprepustili. Ale musí sa to riešiť,“ pridal svoj pohľad aj dlhoročný člen Opery SND, ktorý tiež požiadal o zachovanie anonymity. „Riaditeľ Leginus si to možno neuvedomuje, ale niekedy povie také veci, ktoré sa človeka dotknú. Často tieto slová hraničia so šikanou. Šéf divadla Drlička to musí riešiť!“ nepochybuje zdroj blízky divadlu.
Ako to vníma vedenie?
Kontaktovali sme aj samotného šéfa Opery SND Leginusa. Do uzávierky tlače nám neodpovedal. Z divadla nám však stanovisko zaslali. „Od začiatku sezóny v Opere SND ukončilo pracovný pomer šesť zamestnancov na vlastnú žiadosť, a to z rôznych dôvodov. Nikto z nich nedostal výpoveď zo strany SND. Vedenie Opery SND informácie o šikane považuje za nepravdivé. Opera SND v súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí. Pri tomto počte zamestnancov je potrebné počítať aj s istou fluktuáciou ľudí. Niektorí zamestnanci odchádzajú do dôchodku, iní zo zdravotných dôvodov, ďalší do iných súborov, dokonca aj krajín,“ povedala PR manažérka divadla Jana Alexová.
Náročný uplynulý rok
Napätie v SND bolo cítiť pred vyše rokom. Vtedy v divadle padali hlavy. Aj keď sa to mnohým zamestnancom prestížnej inštitúcie nepáčilo, Drlička mal svoje argumenty. „Pri nástupe nového vedenia mal sólistický ansámbel Opery SND 27 členov. S týmto počtom sólistov bolo Slovenské národné divadlo jedným z posledných divadiel v Európe, ktoré zamestnáva taký veľký súbor, pričom nie je schopné všetkých sólistov efektívne vyťažiť,“ prezradila nám vtedy hovorkyňa SND Izabela Pažítková. Niektorí speváci mali počas jedného roka od 10 do 30 predstavení, čo bolo pre divadlo primálo.