Hodnotiť ich bude porota zložená z odborníkov na čele s predsedom Martinom Piačekom z Vysokej školy výtvarných umení. Za najlepšie riešenie získa autor okrem odmeny 7 500 eur aj zákazku na vypracovanie potrebnej dokumentácie v predpokladanej hodnote 70-tisíc eur.
Náklady na samotnú realizáciu novej fontány radnica v tejto fáze odhaduje na 600-tisíc eur bez DPH. Autori návrhov musia podľa súťažných podkladov akceptovať, že ich dielo sa bude nachádzať v mestskej pamiatkovej rezervácii, nesmie prekrývať pohľad na Mestskú vežu a musí byť riešené z materiálov nenáročných na údržbu. Pri súčasnej fontáne pracovali autori s témou udelenia kráľovských privilégií mestu Trnava v roku 1238, vedenie mesta na zachovaní tejto témy netrvá. „Nové dielo môže reflektovať tak historickú identitu mesta Trnava, ako aj súčasné a budúce výzvy, ktorým mestá čelia,“ uvádza trnavská radnica v súťažnom zadaní. Pri výbere diela však bude podľa tohto dokumentu kladený dôraz na inovatívne riešenia a súčasné konceptuálne aj materiálové prístupy k umelecko-architektonickým realizáciám vo verejnom priestore.
Terajšia Kráľovská fontána bola odovzdaná do užívania v roku 2014 ako súčasť vtedy kompletne zrekonštruovanej pešej zóny. Od začiatku s ňou boli technické problémy a už o tri roky neskôr vedenie mesta hovorilo o nevyhnutnosti náročnej opravy. K tomu napokon neprišlo, fontána však nikdy nefungovala naplno.
Kráľovská fontána má pripomínať, že Trnave v roku 1238 udelil kráľ Belo IV. výsady slobodného kráľovského mesta. Bronzový prstenec fontány symbolizuje kráľovskú korunu. Pôvodne bolo na pešiu zónu navrhnuté veľkolepejšie dielo, pred samotnou výstavbou bol návrh z úsporných dôvodov zmenený.