"Syntetické pilulky obsahujú obscénne vysoké a úplne zbytočné objemy mikroživín, ktoré ďaleko presahujú to, čo potrebuje priemerné ľudské telo," povedal Khan. Podľa neho by multivitamíny mali byť označené rovnakými upozorneniami, aké sa teraz nachádzajú na baleniach cigariet.
"Problém je v tom, že tieto nadbytočné multivitamíny sú ľahko dostupné na výživu stoviek rakovinových buniek, ktoré sa tvoria v našom tele každý deň," upresňuje odborník, podľa ktorého má naše telo za normálnych okolností schopnosť tieto rakovinové bunky účinne ničiť, "ale to sa stáva výzvou, keď sú dobre kŕmené a ich počet sa môže rýchlo zvyšovať."
Jeho názory spustili v USA poplach. Odhaduje sa, že 52 % dospelých v krajine užívajú aspoň jeden doplnok stravy a 31 % používajú multivitamínovo-minerálny doplnok.
Khan založil svoje tvrdenie na štúdii z roku 1996, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 18 000 fajčiarov, bývalých fajčiarov a pracovníkov vystavených azbestu. Štúdia s názvom Beta-Carotene and Retinol Efficacy Trial (CARET) publikovaná v New England Journal of Medicine testovala schopnosť vysokých dávok betakaroténu a retinolu (vitamín A) predchádzať rakovine pľúc. V priemere po štyroch rokoch kombinácia beta karoténu a vitamínu A nepriniesla žiaden úžitok a mohla mať nepriaznivý vplyv na výskyt rakoviny pľúc a na riziko úmrtia na rakovinu pľúc.