Ak k nej skutočne dôjde, dôležitá je každá sekunda. Aj preto je dobré mať AED prístroj čo najviac po ruke. A nebáť sa ho použiť, kým budete čakať na príchod záchranárov. Pamätajte - nemáte čo pokaziť!
Aktuálne dáta hovoria jasnou rečou. Ak pacientovi so zastavením srdca pomôžete s AED do 3 – 5 minút, jeho šanca na prežitie sa zvyšuje až na 70 percent. Bez včasnej resuscitácie mozgové bunky rýchlo odumierajú, s každou ďalšou minútou klesá šanca na prežitie približne o 10 percent.
Aký je správny postup?
Ak vo vašom okolí skolabuje človek, nereaguje a nedýcha, okamžite volajte na tiesňovú linku 155 alebo 112. Ďalej postupujte podľa pokynov operátora. Práve ten dokáže v registri vyhľadať najbližšie AED, a v prípade, že je dostupné na krátku vzdialenosť, odporučí vám, aby ste ho použili. Zvládne to naozaj každý.
- Podľa zdravotníkov je podanie prvej pomoci pod „dohľadom“ externého defibrilátora bezpečným a zároveň účinným spôsobom, ako môžete niekomu zachrániť život.
- Po otvorení „škatule“ dá prístroj jasným zvukovým signálom najavo, že je pripravený pomáhať.
- Bude vás nahlas krok po kroku navigovať, takže sa nemusíte báť, že by ste zo stresu odrazu nevedeli, čo robiť.
- Stačí počúvať pokyny a v správnej chvíli stlačiť označený gombík.
AED prístrojov potrebujeme viac
Ak by každý okoloidúci okamžite podal prvú pomoc a zároveň použil defibrilátor, mohlo by prežiť až päť ľudí z desiatich. V súčasnosti to zvládne iba jeden. Tieto neveľmi pozitívne štatistiky vyplývajú z dát občianskeho združenia Záchrana, ktoré stojí za iniciatívou „AED do každej obce.“
Podľa zákona majú všetky mestá a dediny s počtom obyvateľov nad 500 povinnosť zaobstarať si do roku 2025 AED prístroj. Na Slovensku aktuálne stále chýba okolo 2 400 kusov. Nejde však o lacnú záležitosť. Cena jedného externého defibrilátora sa pohybuje okolo 1500 až 3000 eur.
Pomáha aj známy reťazec
Kaufland však verí, že záchrana ľudského života má neoceniteľnú hodnotu. Aj preto už tretí rok v spolupráci s OZ Záchrana daroval obciam a mestám už desiatky takýchto prístrojov.
Dvadsať zariadení v rokoch 2021-2022 putovalo do obcí, ktoré boli vybrané na základe údajov od Operačného strediska ZZS SR ako kritické z pohľadu neskorého príjazdu záchrannej služby. Teda tam, kde boli najviac potrebné. Niekoľkokrát život skutočne zachránili – či už koncom minulého roka v Nemšovej alebo v marci 2023 v Smižanoch. Dva výboje z AED a pacientka zástavu srdca napokon prežila.
45 000 eur. To je suma, ktorá bola tento rok použitá na nákup ďalších defibrilátorov. Rozhodli o nej práve zákazníci reťazca, ktorí v januári mohli v rámci svojej Kaufland Card venovať vernostné body jednej z troch organizácií a hlasovať za jej podporu.
A keďže ide doslova o jeho srdcovú záležitosť, Kaufland v pomáhaní pokračuje ešte ďalej. Deväť nových AED prístrojov už v týchto dňoch čaká na svojich majiteľov. „Sme veľmi hrdí, že aj vďaka tomuto projektu môžeme svojou „troškou“ prispieť k záchrane ľudských životov,“ zdôrazňuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko.
Mali by ste vedieť
Na Slovensku je zaregistrovaných vyše 2 100 AED prístrojov. V roku 2020 boli aktivované viac ako 500-krát. Vo svojej databáze ich eviduje Operačné stredisko ZZS SR, čo umožňuje operátorovi v prípade volania na tiesňovú linku 155 alebo 112 poskytnúť informáciu o najbližšom dostupnom defibrilátore.
Ak je potrebné použiť AED, operátor vidí najbližšie možné zariadenie. Môže tiež požiadať o pomoc dobrovoľných hasičov alebo mestských policajtov, ktorí ho majú k dispozícii. Externé defibrilátory sú vždy označené piktogramom – bielym srdcom s bleskom na zelenom podklade. Nachádzajú sa na verejných priestranstvách, v obchodných centrách, letiskách, školách alebo priestoroch s nepretržitou prevádzkou, aby boli dostupné komukoľvek a kdekoľvek.