Dohoda má byť základom programu a fungovania nového kabinetu v prípade, že sa designovanému premiérovi Mateuszovi Morawieckému zo strany Právo a spravodlivosť (PiS) nepodarí zostaviť vládu. Strana PiS vo voľbách 15. októbra totiž zvíťazila, avšak v parlamente nemá dostatočnú podporu.
Bývalý predseda Európskej rady, expremiér a šéf KO Donald Tusk na piatkovej tlačovej konferencii podľa denníka Gazeta Wyborcza vyhlásil, že hoci strany nekonali pod časovým tlakom, koaličnú dohodu sa im podarilo sformulovať v krátkom čase. "Od tejto chvíle sme pripravení na nasledujúce roky prevziať zodpovednosť za našu vlasť," cituje Tuska agentúra AFP.
Wlodzimierz Czarzasty z Novej ľavice označil podpísanie dohody za "okamih, keď je potrebné povzniesť sa nad názorové rozdiely". Dohodu označil za výsledok kompromisu.
"Poľsko sa vracia na mapu krajín Európy a sveta, ktoré sú demokratické, ctia si právo a rešpektujú ľudské práva," vyhlásil ďalší predstaviteľ Novej ľavice Robert Biedroň, podľa ktorého sa zmluva dotýka aj otázok súvisiacich s odlukou cirkvi od štátu. Zároveň avizoval, že jedným z prvých krokov vlády týchto troch strán bude liberalizácia súčasného zákona o interrupciách.
Novým maršálkom Sejmu by sa mal podľa Michala Koboska z Tretej cesty stať zakladateľ jednej zo strán tejto koalície, Poľsko 2050, Szymon Holownia. Tusk, ktorý je kandidátom na premiéra, sa k obsadeniu jednotlivých vládnych postov nevyjadril.