Odborníci z českého magazínu dTest sa pozreli na dôležité ukazovatele kvality rôznych značiek. Ukázalo sa, že väčšina výrobcov z požadovaných štandardov nezľavila, neplatí to však pre všetkých. Majitelia peletových kotlov svoje kurivo asi poznajú, ale ostatným drevené pelety radšej stručne predstavíme.
V podstate ide o jeden zo spôsobov vykurovania biomasou, v tomto prípade ju tvorí jemná drevená drvina zlisovaná do podoby valčekov štandardizovanej veľkosti. „Pelety predávané na európskom trhu majú štandardizované vlastnosti stanovené technickou normou EN ISO 17225-2,“ vysvetľuje šéfredaktorka magazínu dTest Hana Hoffmannová a dodáva, že tá na základe obsahu popola, mechanickej odolnosti a ďalších parametrov rozlišuje tri akostné triedy: najvyššiu A1, nižšiu triedu A2 a triedu B určenú iba na priemyselné využitie.
Ako sa vyrábajú
- Základnou surovinou sú zvyšky dreva, ktoré vznikajú väčšinou na pílach. Sú na peletovanie mimoriadne vhodné, pretože je ich jednak veľké množstvo, jednak by sa inak likvidovali.
- Čerstvé drevo obsahuje veľa vlhkosti, preto je dôležité sušiť ho, aby sa znížila vlhkosť na vhodnú úroveň (často okolo 10 - 20 %).
- Drevo sa potom lisuje alebo formuje do peletových brikiet. Pri tomto procese sa môžu pridávať aj väzivá, ktoré pomáhajú udržať pelety v pevnej forme.
- Novovytvorené pelety sa opäť sušia, aby sa znížila vlhkosť na optimálnu úroveň.