Rozhodnutie stiahnuť rumové pralinky zo zoznamu čokoládových výrobkov vedenie Nestlé zdôvodnilo klesajúcim dopytom po tejto čokoládovej pochúťke. ČTK to povedala hovorkyňa spoločnosti Nestlé Tereza Skrbková. "Sortiment našich výrobkov dopĺňame o novinky, pri ktorých veríme, že budú napĺňať očakávania, vysoké nároky a preferencie spotrebiteľov. Naopak výrobky, ktorých obľuba medzi zákazníkmi klesá, čo po dlhú dobu bol aj prípad rumových praliniek, sme z portfólia nútení odobrať. Veríme, že si ale spotrebitelia nájdu cestu k iným našim produktom, ktorých obľuba medzi širokým spektrom spotrebiteľov naopak výrazne stúpa, a to aj vďaka radu noviniek a nových príchutí, "uviedla Skrbková.
Olomoucký závod Zora ročne vyprodukuje viac ako 33-tisíc ton čokoládových cukroviniek, z toho 11-tisíc ton pripadá na tabuľkové čokolády Orion a 4100 ton výrobkov tvoria tyčinky Margot. Čokolád Študentská pečať olomoucký podnik ročne vyrobí 3200 ton. Popri hotových výrobkoch závod pripravuje ďalších takmer 14-tisíc ton čokoládovej hmoty.
Začiatky čokoládovne Zora siahajú do konca 19. storočia. Výrobu v továrni začali v roku 1899 v historickom centre Olomouca. V roku 1910 fabriku presťahovali do väčšej výrobnej haly neďaleko hlavnej stanice, kde sídli dodnes. Viac ako polovica všetkých výrobkov vyrobených v závode Zora je každoročne exportovaných do zahraničia, pod rôznymi značkami sú predávané napríklad v Anglicku, Francúzsku, Španielsku, Saudskej Arábii alebo Kuvajte.
Olomoucký podnik zamestnáva sedem stoviek pracovníkov. Do portfólia spoločnosti Nestlé Česko patria napríklad značky Orion, Margot, Kofila alebo Bon Pari. Firme vlani klesol oproti roku 2021 zisk o 45 percent na 309 miliónov českých korún. Tržby vzrástli o 13,1 percenta na 14,1 miliardy českých korún. V Česku vo svojich továrňach Zora Olomouc a Sfinx vyrobila cukrovinky za šesť miliárd českých korún.