Samotný rodičovský dôchodok, ktorý chce vláda Roberta Fica (Smer-SD) v súčasnej podobe zrušiť, pomáha znižovať príjmovú nerovnosť dôchodkov. Faktické takmer zrušenie rodičovského dôchodku pritom podľa Tótha ešte viac posilní relatívne prerozdelenie smerom k vyššie príjmovým penzistom, čo sú zároveň dôchodcovia s menším počtom detí.
„Nie je pritom zrejmé, prečo vzniká taká náhla potreba dodatočných plošných dotácií akurát pre skupinu dôchodcov," uviedol šéf rozpočtovej rady. Upozorňuje na to, že príjem pod hranicou chudoby má podľa najnovších štatistík Štatistického úradu SR 9,5 % dôchodcov, pričom v rámci celkovej populácie je to 13,7 %. Z toho podľa neho vyplýva, že plošné dodatočné podpory dôchodcov z dôvodu chudoby nemôžu byť dostatočne adresné.
„Je to ako keby celé Slovensko dotovalo Žilinský kraj s rovnakou 9,6-percentnou chudobou, hoci Prešovský, Košický, Banskobystrický a Nitriansky kraj sú s vyšším rizikom chudoby," tvrdí Tóth.
V spoločnosti pritom podľa šéfa rozpočtovej rady žijú oveľa viac príjmovo ohrozené skupiny. „Napríklad domácnosti, ktoré majú závislé deti, majú dvakrát vyššiu príjmovú chudobu," uviedol predseda RRZ. Domácnosti, ktoré majú len jedného rodiča, majú takmer päťkrát vyššiu príjmovú chudobu ako penzisti.
Podobné závery podľa neho dostaneme aj pri prirátaní sociálneho vylúčenia. Takáto chudoba je prítomná v celkovej populácii na úrovni 16,5 %, zatiaľ čo pre dôchodcov predstavuje len 13,1 %. „To poukazuje na to, že výška dôchodkov je relatívne štedrejšia voči výške iných sociálnych dávok, čo však, samozrejme neznamená, že to nie je správne," povedal.
Len v lete tohto roka dôchodcovia podľa Tótha dostali mimoriadnu inflačnú valorizáciu, s ktorou nepočítal štátny rozpočet a ktorá stála pol miliardy eur. Tento rok pritom 80 percent dôchodcov dostalo zároveň nový „štrnásty rodičovský dôchodok”, a to nad rámec inflačnej valorizácie. Celkové priemerné príjmy dôchodcov tak dlhodobo rástli rýchlejšie ako inflácia. V najbližších rokoch by to malo pokračovať, nakoľko aktuálna inflácia sa bude znižovať a valorizácia bude vždy vychádzať z predchádzajúcej vyššej inflácie.