Po nástupe do kolektívu je úplne bežné, že je dieťa opakovane a často choré. Jeho imunitný systém sa totiž začne dostávať do kontaktu s inými baktériami a vírusmi, než na aké bol zvyknutý v rodine. Najčastejšou príčinou návštev detského lekára celkovo vo svete sú infekcie dýchacích ciest.
Najbežnejšie a najmenej závažné sú práve nádchy a zápaly hrdla, hoci niekedy môžu vyzerať dramaticky - deťom rýchlo vyskočí teplota, majú kašeľ, množstvo hlienov v nose. „Až v 80 % prípadov ide o vírusové infekcie, pri ktorých je potrebné iba tlmiť príznaky, znižovať veľmi vysokú teplotu tela a jednoducho ich vyležať,“ vysvetľuje Hadvabová.
Možno je alergik
Je úplne normálne, ak má mladšie dieťa (do 5 rokov) 6 - 8 epizód infekcií dýchacích ciest za rok. Avšak iba v prípade, že nemajú ťažký priebeh a nejde o závažné ochorenia. „Ak má dieťa 8-krát za rok nádchu, môže to byť úplne v poriadku, no ak má 3-krát silný zápal uška alebo zápal pľúc, ktorý sa dlho hojí, už by to mohlo znamenať, že sa za tým skrýva porucha imunity, alebo je dieťa alergické,“ vysvetľuje alergologička.
Ako podporiť detskú imunitu
Adriána Rakúsová, Zentiva
- Absolútnym základom pre správne fungovanie imunity je zdravý životný štýl - teda zdravá, pestrá strava, dostatok tekutín, pohybu aj oddychu. Od jesene do jari je podľa nej dobré deťom dopĺňať vitamín D a C.
„Deťom vo veku 3 - 6 rokov sa môže krátkodobo podávať 100 - 200 mg vitamínu C denne. O dobe pravidelného podávania, zvlášť ak presahuje 1 týždeň, by mal rozhodnúť lekár. Deti staršie ako 6 rokov môžu užívať na pokrytie zvýšenej potreby vitamínu C v organizme počas prechodnej doby 200 - 500 mg denne.“