Dovolenka či zmysluplná práca?
Rezort vnútra na svojej stránke informuje, že jednou z podmienok vstupu kandidátskych krajín do EÚ bolo zriadenie inštitútu policajných pridelencov. Tento človek má počas troch rokov na starosti kontakt medzi políciou krajiny, odkiaľ pochádza, a krajiny, do ktorej je vyslaný. Zabezpečuje primárne výmenu informácií. Zároveň sleduje bezpečnostnú situáciu či monitoruje, aké zákony sa prijímajú v krajine, kde pôsobí.
Jeho úlohou je napríklad koordinovať spoluprácu s policajtmi v iných krajinách či pomáhať slovenským mužom zákona s medzinárodnými prípadmi. V súčasnosti sú v deviatich európskych krajinách a na jar tohto roku sa riešilo, že pribudne ďalšie dobre platené miesto. To malo sídliť v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch.
„Sú to v úvodzovkách diplomati policajného zboru, ktorí napomáhajú pri praktickej spolupráci slovenskej polície s políciami iných krajín,“ priblížil bývalý minister vnútra Vladimír Palko.
Hovorí, že fyzická komunikácia je omnoho dôležitejšia ako mailová či telefonická a ide preto podľa neho o významnú funkciu. Vysvetľuje, že policajti musia byť skúsení, musia mať za sebou odslúžených dostatok rokov a musia mať primerané vystupovanie a byť jazykovo zruční. „Táto funkcia nie je zbytočná a nejde o nejakú dovolenku. Samozrejme, je o to záujem. Je to finančne výhodné,“ doplnil Palko. Presný plat nevedel určiť, keďže v úrade pôsobil už dávno.
Mikulec si počas svojho pôsobenia na ministerstve pridelencov veľmi nepochvaľoval. Spokojný nebol a vraj ich aj otvorene kritizoval. „Poznám prácu pridelencov, aj vojenských. Z histórie viem, čo by mali robiť a, bohužiaľ, za celú dobu, a to nechcem povedať len za tie tri roky, ale historicky, boli policajní pridelenci z môjho pohľadu len za odmenu,“ uviedol sklamane. Prezradil, že za jeho pôsobenia si tam ľudia chodili „na dôchodok užiť, alebo pred dôchodkom si urobiť štáciu“. Jedným dychom dodal, že síce boli aj kvalitní ľudia, čo si robili svoju prácu dobre, ale mnohí sa podľa neho „len viezli“.
Úrady policajných pridelencov:
1. Úrad pridelenca na ZÚ SR Belehrad – akreditované pre Srbsko, Macedónsko
2. Úrad pridelenca na ZÚ SR Berlín - Nemecko
3. Úrad pridelenca na ZÚ SR Budapešť - Maďarsko
4. Úrad pridelenca na ZÚ SR Bukurešť – Rumunsko, Moldavsko
5. Úrad pridelenca na ZÚ SR Kyjev - Ukrajina
6. Úrad pridelenca na ZÚ SR Londýn – Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
7. Úrad pridelenca na ZÚ SR Rím - Taliansko
8. Úrad pridelenca na ZÚ SR Varšava - Poľsko
9. Úrad pridelenca na ZÚ SR Viedeň – Rakúsko a Slovinsko