Hnutie nazvané Koordinácia azawádskych hnutí (CMA), čo je aliancia nezávislých a autonomistických skupín ovládaná Tuarégmi, ovládalo mesto Kidal od roku 2013.
Aliancia ozbrojených povstaleckých skupín (CSP) však v utorok vo svojom vyhlásení priznala, že sa z mesta Kidal stiahla "zo strategických dôvodov". Dodala, že niekoľko dní predtým odolávala postupu malijskej armády a Vagnerovej skupiny, pričom im údajne stále "spôsobovala veľké ľudské a materiálne straty". CSP však avizovala, že boj povstalcov pokračuje, pričom pôjde o "novú etapu", ktorú by mala sprevádzať "trvalá mobilizácia".
Dobytie Kidalu je podľa France24 významným symbolickým úspechom junty, ktorá sa v roku 2020 násilím chopila moci v Mali, ktoré od roku 2012 čelí šíreniu džihádizmu a hlbokej bezpečnostnej a politickej kríze. Získanie kontroly nad Kidalom armádou privítala časť malijských politických strán i organizácií.
Ovládnutie Kidalu bolo vyvrcholením pozemnej a vzdušnej ofenzívy spustenej koncom minulého týždňa. Do operácie sa podľa povstalcov a iných zdrojov zapojili aj vagnerovskí žoldnieri. Malijská junta pritom popiera prítomnosť tejto ruskej súkromnej bezpečnostnej skupiny v krajine.