Na ich prenos musia byť splnené isté podmienky. Kométy sa musia pohybovať maximálnou rýchlosťou 15 kilometrov za sekundu (54.000 kilometrov za hodinu), pri vyššej by rýchlosť a teplota pri dopade spôsobila rozpad molekulárnych väzieb.
Mechanizmus prenosu popisujú výskumníci z Cambridgeskej univerzity v časopise Proceedings of the Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences.
Ideálne prostredie na šírenie organických zlúčenín kométami sú vo hviezdnych systémoch s menšími planétami, ktoré okolo materskej hviezdy obiehajú v relatívne malých rozostupoch. Gravitácia planét si v takýchto systémoch môže kométu "podávať". Pred dopadom tak spomalí na správnu rýchlosť, čo umožní prenos organického materiálu.
Jedným z telies prenosu organického materiálu je asteroid Ryugu s priemerom približne 880 metrov. Vzorky z jeho prachu odobrala japonská sonda Hajabusa 2 a v roku 2020 dopravila na Zem. Japonskí vedci v nich objavili viac ako 20 druhov aminokyselín, vitamín B3 a veľké množstvo kyanovodíka.
Podľa autorov štúdie to môže pomôcť pri lepšom porozumení pôvodu života a hľadaní jeho prejavov za hranicami našej Slnečnej sústavy.