Kliešte prenášajú rôzne ochorenia od menej závažných až po tie, ktoré môžu na zvierati zanechať trvalé následky. Dobrou správou však je, že týmto problémom sa dá predísť, no výber antiparazitík je zodpovednou úlohou. Veterinárny lekár, doktor Peter Supuka tvrdí, že veterinárne lieky sa vyznačujú lepšou účinnosťou ako veterinárne prípravky založené na čisto prírodnej báze.
Rôzne prípravky sa predávajú i v petshopoch, no neponúkajú celé spektrum antiparazitík. Na účinné formy prevencie proti nebezpečným parazitom tak majú jednoducho monopol lekárne či ambulancie súkromných veterinárov. Podľa Juraja Eliáša, predsedu Slovenskej aliancie ochrancov zvierat, nárast parazitických ochorení u spoločenských zvierat za posledné roky je viac ako zrejmý a práve rozšírenie dostupnosti antiparazitík aj v predajniach by mohol v boji proti parazitom výrazne pomôcť.
Trend zvýšeného výskytu parazitických ohorení vníma aj doktorka Darina Rothová, ktorá je veterinárkou. Hovorí, že tieto typy ochorení sú stále aktuálne aj vzhľadom na faktory ako sú migrácia zvierat či sezónnosť. Dostupnosť veterinárnych prípravkov je preto podľa nej kľúčová. Aj Rothová upozorňuje, že prípravky na prírodnej báze môžu byť menej účinné lebo nedokážu dôsledne zabrániť prítomnosti kliešťov. "Správna prevencia by mala byt dostupnejšia ,ideálne v špecializovaných obchodoch, kde vedia zabezpečiť komplexne informácie ako ohľadom výživy tak aj antiparazitárnej ochrany zvierat pokiaľ sú tiež správne vyškolení," dodala Rothová.