Informovali o tom stanice CNN a denník The Guardian. Si o pandách hovoril v prejave pri večeri so zástupcami amerického súkromného sektora v San Francisku po tom, čo štyri hodiny rokoval so svojím americkým náprotivkom Joom Bidenom na okraj summitu Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC).
"Dozvedel som sa, že mnoho Američanov, predovšetkým detí, rozosmutnel odlet troch pánd (zo zoologickej záhrady vo Washingtone) a mnohí sa s nimi prišli rozlúčiť," povedal Si. Dodal, že ľudia v Kalifornii sa "môžu tešiť na to, že pandy opäť privítajú" v zoologickej záhrade v San Diegu.
Čína požičala pandy veľké viac ako 20 krajinám sveta, v poslednej dekáde napríklad Holandsku, Dánsku, Fínsku alebo Nemecku. Naposledy Čína poslala dvojicu zvierat do Kataru, pričom išlo o prvú pôžičku týchto zvierat niektorej z krajín Blízkeho východu, píše web stanice CNN. Čína posiela pandy do cudziny ako gesto dobrej vôle, zvieratá aj ich mláďatá ale zostávajú jej majetkom.
"Pandy sú niečo ako neformálny barometer čínsko-amerických vzťahov od roku 1972, keď Peking daroval dvojici týchto medveďov národnej zoologickej záhrade Smithsonian National Zoo vo Washingtone po tom, ako vtedajší prezident Richard Nixon absolvoval diplomatickú cestu do Číny, ktorá oživila vzájomné vzťahy," píše CNN.