Kozmická loď sa úspešne oddelila od nosnej rakety Super Heavy, ktorá však namiesto vertikálneho zostupu do vôd Mexického zálivu explodovala. Starship úspešne spustila vlastné raketové motory a prvýkrát dosiahla hranicu vesmíru, spoločnosť s ňou ale potom stratila kontakt. Predpokladá sa, že tiež vybuchla.
Prvý testovací let sa skončil tento rok v apríli explóziou štyri minúty po štarte, keď sa nepodarilo oddeliť nosný stupeň od druhého stupňa, kozmickej lode. SpaceX to vtedy označila za "rýchle neplánované rozloženie" a rovnaké slová zazneli v živom vysielaní ohľadom Super Heavy aj dnes.
Kozmická loď Starship následne úspešne spustila svoje raketové motory a na svojej ceste na východ prvýkrát dosiahla hranicu vesmíru, osem minút po štarte ale prestala prenášať dáta. V tej chvíli dosahovala rýchlosť vyše 24.000 kilometrov za hodinu a výšky 148 kilometrov od zemského povrchu.
"Stratili sme údaje z druhého stupňa... Myslíme si, že sme možno prišli o druhý stupeň," citovala agentúra Reuters moderátora livestreamu na stránkach SpaceX Johna Inspruckera. Podľa pôvodného plánu mala raketa z kozmodrómu Starbase zamieriť cez Mexický záliv na východ a zhruba za 90 minút obletieť takmer celú Zem až k Havajským ostrovom.
Nosná raketa a vlastné kozmické plavidlo spolu merajú 121 metrov. Systém je tak doteraz najväčším svojho druhu. Starship unesie až 100 ľudí alebo 150 ton nákladu. Ide tiež o najvýkonnejší systém - nosič poháňa 33 raketových motorov Raptor, kozmickú loď potom šesť ďalších jednotiek.