"Ak deti od útleho veku vedieme k akceptácii odlišností, môžeme tak prispieť k posilneniu súdržnosti a dôvery medzi ľuďmi a znížiť narastajúce vzájomné odcudzovanie," podotýka Chamutyová.
Nemenej dôležitým aspektom je tiež učiť deti a mladých ľudí podporovať a vyjadrovať ich emócie. Podľa psychologičky Natálie Čavojskej je dôležité podporovať deti vo vyjadrovaní všetkých pocitov aj v situáciách, keď sa necítia príjemne. Vieme tak vyhodnotiť ich hranice, rozprávať sa o nich a rešpektovať ich. "V rozhovoroch často môžeme byť príkladom, a to tak, že sa snažíme citlivo vnímať a prijímať druhého, čím tvoríme kvalitné medziľudské vzťahy," pripomína Čavojská.
Podľa psychologičiek by mala byť zároveň za každých okolností prítomná snaha pochopiť dieťa a mladého človeka, a to s neodsudzujúcim a nehodnotiacim prístupom. Aj v situácii, že s jeho názorom nesúhlasíme alebo nevieme hneď zareagovať. "Najideálnejší spôsob je poznamenať, že nech sa deje čokoľvek, sme tu pre neho, prípadne budeme hľadať riešenia spoločne," dopĺňa Čavojská. Takýto spôsob vedie k zlepšovaniu a prehlbovaniu empatie, ktorá pomôže viesť k vzájomnej akceptácii a tolerantnému správaniu medzi rôznymi skupinami ľudí.