Vedci vyvinuli spôsob, ako zistiť, koľko času zostáva pacientom s rakovinou. Využili na to umelú inteligenciu (AI), ktorej dodali lekárske záznamy tisícov pacientov s touto diagnózou. V súčasnosti môže byť prognóza lekárov o tom, koľko rokov niekto prežije po diagnóze, veľmi nepresná. Pacienti môžu žiť oveľa dlhšie, ako sa očakávalo, zatiaľ čo iní zomierajú v priebehu niekoľkých týždňov.
Vedci však použili obrovskú databázu lekárskych záznamov väčšiny pacientov s rakovinou v USA na trénovanie umelej inteligencie, aby mohla poskytnúť predpoveď s presnosťou do desiatich mesiacov. Charitatívne organizácie tvrdia, že vedieť, koľko času vám zostáva, by ľuďom mohlo pomôcť vyťažiť zo svojich posledných rokov čo najviac a naplánovať si „dobrú smrť“.
„Väčšia istota týkajúca sa prognózy, keď má niekto smrteľné ochorenie, nepochybne prinesie niektorým ľuďom útechu. Bežne však podporujem aj pacientov, ktorí nechcú vedieť, koľko času im zostáva. Z pohľadu lekára by nám väčšia jasnosť prognózy mohla pomôcť zabezpečiť, aby sme pacientov podporovali čo najskôr a pomohli im udržať si najlepšiu možnú kvalitu života až do konca,“ hovorí pre denník The Mirror lekárka Sarah Holmesová.
Nástroj umelej inteligencie analyzoval záznamy viac ako 400 000 pacientov, u ktorých bola v rokoch 2015 a 2017 diagnostikovaná rakovina prsníka, štítnej žľazy a pankreasu z Národnej databázy rakoviny (NCDB). Tá obsahuje záznamy o 72 % novodiagnostikovaných prípadov rakoviny v USA. Northwestern University McGaw Medical Center v Chicagu ho použilo na trénovanie algoritmov na rozpoznanie vzorcov medzi charakteristikami pri diagnóze a prežitím pacientov po piatich rokoch a potom na zoradenie faktorov s najväčším vplyvom na prežitie.
Zahŕňali markery špecifické pre nádor pacienta, ako aj vek pacienta v čase diagnózy, veľkosť nádoru a čas od diagnózy po liečbu. Vedúca autorka štúdie Dr. Lauren Janczewski uviedla, že ich overovacie testovanie ukázalo, že kalkulačka bola „veľmi presná“ s presnosťou deviatich až desiatich mesiacov skutočného prežitia.