Kariňš tak rozširuje počet uchádzačov o najvyššiu politickú funkciu v NATO, keď sa pridáva k holandskému premiérovi Markovi Ruttemu a šéfke estónskej vlády Kaji Kallasovej. Tí už naznačili možnosť, že by na budúci rok chceli nahradiť Jensa Stoltenberga, ktorého mandát po štyroch predĺženiach skončí v októbri 2024. Zaujímavé je, že Kariňš sa až nápadne podobá na Jensa Stoltenberga, ktorý je aktuálne šéfom NATO.
Fotky Jensa Stoltenberga si pozrite v galérii.
🗓️ Rīt, 16. novembrī, 🕖 plkst. 7.50 ārlietu ministrs @krisjaniskarins intervijā @ltvzinas Rīta panorāmā par ārpolitikas aktualitātēm.
— Ārlietu ministrija 🇱🇻 | #atbalstuUkrainu 🇺🇦 (@Arlietas) November 15, 2023
➡️ https://t.co/EBu75kucgv pic.twitter.com/d2C9NetANT
"Krišjánis Kariňš je pripravený zapojiť sa do súťaže," vyhlásil v nedeľu hovorca šéfa lotyšskej diplomacie, ktorého citovalo Politico. V oficiálnom vyhlásení sa uvádza, že Kariňš, ktorý v auguste odstúpil z postu lotyšského premiéra, môže do vedenia NATO priniesť svoje skúsenosti z pôsobenia na poste predsedu vlády, jasné pochopenie ruskej hrozby a pozíciu silnej podpory Ukrajiny. Má aj preukázateľné skúsenosti pri "budovaní medzinárodného konsenzu".
O post šéfa Aliancie zatiaľ prejavili záujem estónska premiérka Kaja Kallasová, ktorá to pre Politico potvrdila aj minulý týždeň, a začiatkom novembra túto možnosť nevylúčil ani končiaci holandský premiér Mark Rutte.
Fotky Jensa Stoltenberga si pozrite v galérii.
Nového generálneho tajomníka NATO musí schváliť všetkých 31 členských štátov tejto obrannej organizácie, podľa Politico je však podstatná najmä podpora zo strany USA, krajiny s najväčším vojenským a finančným prínosom pre Alianciu.