Kvercetín má na niektorých ľudí negatívny účinok v kombinácii s alkoholom, preto týchto citlivých jedincov po červenom víne bolí hlava. Čím viac zdravého antioxidantu obsahujú, tým je bolesť hlavy silnejšia.
A na to, či bobule v hrozne obsahujú veľké množstvo kvercetínu, má vplyv aj to, koľko hrozna pestovateľ ponechá na jednu hlavu viniča. Čím menej hrozna, tým nižšia úroda, ale tým lepšia kvalita bobúľ. Tie sú nielen plné chuti, vône a farby, ale aj kvercetínu. Ten vzniká pôsobením slnečného svetla.
"Lacné vína sa vyrábajú z hrozna, ktoré sa pestuje na hlave s veľkou korunou a množstvom listov, takže nemá toľko slnka. Kvalitné hrozno sa však vyrába na hlávke s menším počtom bobúľ a listov. Množstvo slnečného svetla sa starostlivo riadi, aby sa zlepšila kvalita vína," hovorí profesor Andrew Waterhouse z Kalifornskej univerzity.
Kvercetín podľa neho ovplyvňuje metabolizmus alkoholu a u citlivých ľudí spôsobuje bolesti hlavy. Spôsobujú to však aj iné faktory vo víne. Ukázalo sa, že vysoké množstvo siričitanov zvyšuje riziko bolesti hlavy.
Kvercetín sa stáva problematickým len v zmesi s alkoholom. Tvrdia to autori z Kalifornie, ktorých štúdia bola uverejnená v časopise Scientific Reports.
Ak je to tak, potom by aj konzumácia surovej cibule v kombinácii s alkoholom musela vyvolať bolesť hlavy. Surová cibuľa je výdatným zdrojom kvercetínu.