Dodávky zbraní, ktoré Ukrajina potrebuje pre úspech, stále viaznu, ani teraz nedosahujú potrebnú úroveň, uviedol Pavel. Ukrajinskí vojaci sa podľa neho cítia nielen pochopiteľne unavení, ale v rastúcej miere sklamaní podporou zo Západu. Majú pocit, že ich v tom nechávame, povedal Pavel.
To nie je dobré východisko k tomu, ako prečkať ťažkú zimu a ako dosiahnuť úspech proti súperovi, ktorý všetok čas využil, poučil sa, znásobil vojenskú výrobu, aktivizoval vojnové plány výroby a je schopný v súčasnosti dodávať rovnaké alebo väčšie počty techniky a munície, ako sme schopní dodávať zo Západu Ukrajine my," konštatoval prezident.
Úspech Ruska na Ukrajine by bol problémom pre všetky západné krajiny, myslí si. "Nielen preto, že by Rusko bolo posilnené vo svojom výklade medzinárodných vzťahov, ale zároveň by to inšpirovalo mnoho ďalších podobne zmýšľajúcich krajín, že silou možno dosiahnuť svoj a že Západ nie je taký silný, ako sa snaží dávať svetu najavo," uviedol Pavel. Ovplyvnilo by to podľa neho okrem iného prístup Číny k riešeniu medzinárodných problémov.
Minimálne tretina energetickej infraštruktúry Ukrajiny je podľa Pavla zničená, nepodarilo sa ju pred zimou opraviť, čo bude vytvárať tlak na ukrajinských občanov z hľadiska ich pokračujúcej odolnosti a podpory ozbrojených síl. Konflikty na Ukrajine a Blízkom východe dávajú veľa lekcií na adaptáciu nielen armády, ale aj systému riadenia, spravodajstva a logistiky, povedal tiež Pavol.
Vojna na Ukrajine so sebou podľa prezidenta nesie veľké riziko, a to únavu z vojny, ktorá sa prejavuje nielen u bojujúcich strán, ale aj u všetkých krajín, ktoré jednu z nich podporujú. "Povedie to k tomu, že porastie tlak na ukončenie konfliktu nejakou dohodou. Dohoda, ak k nej dôjde, bude samozrejme vychádzať z reálnej situácie na bojisku, "poznamenal Pavel.