Reklama

Rok 1989 vs. 2023: Ako sa vyvíjali platy po Nežnej revolúcii? Sem sme sa posunuli

Rok 1989 vs. 2023: Ako sa vyvíjali platy po Nežnej revolúcii? Sem sme sa posunuli

Zdroj: anc

Reklama

Z očakávaní po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa splnilo veľa, nie však všetko. Za uplynulých 34 rokov prebehli turbulencie v našom ekonomickom vývoji. Priamo s nimi súvisí vývoj na slovenskom trhu práce a s ním je spojený aj vývoj platov. Ako rástli, prípadne klesali počas troch dekád? Kam sme sa v tomto smere posunuli?

Nový režim po roku 1989 však nerozdelil svoje benefity rovnomerne. Najviac získali tí, ktorí vedeli využiť príležitosti slobodnej spoločnosti - podnikatelia, živnostníci, ale aj špičkoví umelci či športovci. „Ak bol niekto zamestnancom a zarábal presne priemernú mzdu, nemal však iné príjmy z podnikania či majetku, jeho reálna mzda prekročila predrevolučnú úroveň až v roku 2006 a dnes nie je na dvojnásobku, ale ,iba’ 40 % nad úrovňou roku 1989,“ uvádza vo svojej aktuálnej analýze člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster. Úroveň 1 000 eur prekročili hrubé zárobky Slovákov prvýkrát v roku 2018.

Začiatkom tohto storočia trpelo podľa Martina Šustera Slovensko mimoriadne vysokou nezamestnanosťou, prácu si nevedelo nájsť viac ako pol milióna ľudí. Dnes je problém nezamestnanosti menej než tretinový (bez akéhokoľvek pokusu zľahčovať ho). Od roku 2016 zamestnáva naša ekonomika viac ľudí než za socializmu. Pritom ľudí v produktívnom veku máme rovnako: 3,6 milióna.

„V priebehu prvých desiatich rokov po prechode na trhové hospodárstvo sa medziročné tempá rastu priemernej nominálnej mzdy udržiavali väčšinou v dvojciferných číslach. Neskôr už vývoj priemernej mzdy nikdy nenabral také rýchle tempo. Celková mzdová dynamika postupne spomaľovala až na úroveň 6,5 % v roku 2000,“ vysvetľuje riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania Štatistického úradu SR Ivan Chrappa.

Súvisiace