Kvercetín pritom pôsobí na niektorých ľudí negatívne v kombinácii s alkoholom, preto týchto citlivých jedincov bolí po červenom víne hlava. Čím viac zdravého antioxidantu obsahujú, tým horšia bolesť hlavy.
A vplyv na to, či bobule v hrozne obsahujú veľké množstvo kvercetínu, má tiež to, koľko hrozna nechá vinohradník na jednej hlave viniča. Menej hrozna síce znamená hrozna nižší výnos, ale kvalitnejšie bobule. Tie sú nielen plné chuti, vône a farbív, ale aj plné kvercetínu, ktorý sa tvorí prostredníctvom účinkov slnečného žiarenia.
„Lacné vína vznikajú z hrozna, ktoré sa pestuje na hlave s veľkými korunami a množstvom listov, takže na ne nesvieti toľko slnka. Pritom kvalitné hrozno vzniká na hlave viniča s menším počtom hrozna a s menej listami. Množstvo slnečného svitu je starostlivo riadené, aby sa zlepšila kvalita vína,“ tvrdí profesor Andrew Waterhouse z University of California.
Podľa neho práve kvercetín pôsobí na metabolizmus a u citlivých osôb vyvoláva bolesť hlavy. V tomto prípade však antioxidant nie je jediným vinníkom. Je známe, že vysoký obsah siričitanov preukázateľne zvyšuje riziko bolesti hlavy. Kvercetín sa stáva problematickým iba pri zmiešaní s alkoholom. Tvrdia to autori z Kalifornie, ktorých štúdiu zverejnil časopis Scientific Reports.