Apeluje na pacientov, aby sa o svoje sexuálne zdravie počas liečby starali. V prípade problémov alebo otázok sa podľa nej môžu obrátiť na ošetrujúceho lekára. "Sexualita a sexuálne potreby nezmiznú, keď má pacient diagnostikovanú rakovinu, ale môžu mať rôznu podobu v priebehu liečebného procesu a môžu si vyžadovať úpravu počas jeho rôznych fáz (fáza diagnostiky, liečby, remisie). Aj v prípadnej poslednej (paliatívnej) fázy sú ľudia naďalej sexuálnymi bytosťami a môžu potrebovať intímny alebo sexuálny kontakt," uviedla liga.
Mnohým pacientom podľa nej pomôže, ak na stretnutia, kde sa hovorí o sexuálnom zdraví, prizvú svojich partnerov. "Starať sa o svoje intímne potreby je veľmi dôležité počas celého trvania onkologického ochorenia. Rozprávanie, počúvanie, dotyk, držanie a hladenie, ale aj masturbácia môžu zlepšiť vaše duševné zdravie a uľahčiť vašu sexuálnu aktivitu," doplnila.
Problémy v intímnej oblasti môžu byť podľa ligy spojené aj s psychickým prežívaním pacientov. Ozrejmila, že spôsobovať ich môžu stres, vypätie či zmena regulácie hormónov. Upozornila, že mnoho pacientiek trápi aj strata vlasov a ochlpenia v dôsledku liečby. "Kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, žena sa často radšej tohto výdavku zriekne," podotkla. Liga pripomenula, že v rámci svojho svojho projektu Vystrihaj sa Slovensko ponúka parochne pre onkologické pacientky zdarma.