Problémom skracovania pracovného času je podľa slov štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislava Ondruša najmä strnulosť myslenia v spoločnosti. "Nehovoríme o tom, nevenujeme sa tejto téme. Najprv musíme zmeniť naše vlastné myslenie," doplnil Ondruš.
"Island išiel tou cestou, že najprv zaviedol skrátený pracovný čas v štátnom sektore. Keď sa táto zmena ukázala pozitívna, tak sa momentálne aplikuje aj v súkromnom sektore. V Španielsku dal štát možnosť firmám skrátiť pracovný čas na dobrovoľnej báze s tým, že nejaké náklady im bude isté obdobie preplácať," priblížil odborár a sociálno-ekonomický analytik Ján Košč.
"Pred a počas zavádzania skráteného pracovného času sme robili prieskum u pracovníkov," priblížila Miroslava Jandorfová, personálna riaditeľka NN Slovensko. Opakovaným prieskumom sa po pol roku podľa nej zistil až 80-percentný záujem ľudí o takýto režim práce. "Požiadavky v kolektívnom vyjednávaní na skracovanie pracovného času na Slovensku sú. Na prvom mieste je však stále požiadavka na valorizáciu a zvyšovanie miezd," dodal Michal Drobný, právnik OZ KOVO.