Od roku 2018 je transplantačný program na základe zmluvy medzi ministerstvami zdravotníctva SR a ČR dostupný aj pre pacientov zo Slovenska. O tejto možnosti však podľa miestnych lekárov mnohí z nich nevedia. Kliniku v stredu po skončení summitu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Špecialisti na III. chirurgickej klinike 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Fakultnej nemocnice Motol od začiatku programu v roku 1997 transplantovali pľúca viac než 400 dospelým a deťom. "Ročne sa v našom centre robí 40 až 50 transplantácií s porovnateľnými výsledkami ako v ostatných veľkoobjemových špičkových zahraničných centrách," uviedla klinika na svojom webe. "Ak ide o slovenských pacientov, je tu ešte priestor na to, aby zachránených životov zo Slovenska bolo viac z hľadiska pomeru počtu obyvateľov a tých prípadov, ktoré tu v Česku ročne operujú," povedala slovenská prezidentka.
Centrum poskytuje liečebný plán pre pacientov s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou, cystickou fibrózou či pľúcnou hypertenziou. Cieľom transplantácie je podľa špecialistov návrat ku každodenným činnostiam a opätovná dobrá kvalita života. Podľa prezidentky je dôležité, aby sa informácie o programe rozšírili medzi slovenskú odbornú verejnosť. "Aby takýchto prípadov bolo viac indikovaných a posielaných na tento zákrok a aby aj občania, ktorí majú tento typ zdravotných problémov o tom vedeli a prípadne sa sami informovali," dodala.
S lekármi transplantačnej kliniky podľa svojich slov hovorila aj o otázke darcovstva orgánov. Slovensko sa v tejto oblasti môže podľa nej v ČR inšpirovať. "O týchto témach budem ďalej hovoriť aj s pani ministerkou zdravotníctva na Slovensku," avizovala Čaputová.