V súvislosti s vyjadreniami opozície o personálnych zmenách podotkol, že sa v súčasnosti zachádza do absurdít. Hocikto môže podľa neho podať trestné oznámenie, vyhlásiť sa za oznamovateľa protispoločenskej činnosti a bude neodvolateľný. Zdôraznil, že minister sa po nástupe do funkcie rozhodol s niektorými ľuďmi nespolupracovať a má právo vybrať si spolupracovníkov. Vyzval pritom opozíciu, aby so slovom pomsta narábala opatrne. "Nemáte predstavu, čo sa dialo za tri a pol roka a ako sa ubližovalo ľuďom," povedal Fico.
Premiér predniesol aj stanovisko vlády, ktorá považuje návrh opozičných poslancov za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. "Minister vnútra postupoval vo všetkých náležitostiach, ktoré vykonal od svojho menovania, plne v súlade so zákonom. Týka sa to aj jeho personálnych opatrení, ktoré prijať musel, pretože ak by ich neprijal, porušil by zákon," píše sa v stanovisku vlády.
Do diskusie k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) sa písomne v Národnej rade (NR) SR prihlásilo vyše 30 rečníkov, z toho siedmi za poslanecký klub. Záujem vystúpiť už prejavili aj niektorí ministri. Návrh na odvolanie ministra predniesol podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS), stanovisko vlády premiér Robert Fico (Smer-SD). Vystúpil aj minister vnútra.
Poslanci prihlásení písomne za klub môžu rečniť podľa rokovacieho poriadku 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu hovoriť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Kedykoľvek môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút.
"V prípade prerokovania návrhu na vyslovenie nedôvery členovi vlády dĺžka rečníckeho času tohto člena vlády nie je obmedzená," píše sa v rokovacom poriadku NR SR. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne.