"Náš geostrategický seizmograf sa rozbieha oboma smermi," povedal Schallenberg. Podľa jeho slov by to bola "geostrategická katastrofa", keby sa Európska komisia (EK) pozerala na západný Balkán "cez lupu a na Ukrajinu cez ružové okuliare."
"Nemôžete mať určité skupiny (krajín) v jazdnom pruhu pre predchádzanie a ostatné v odstavnom pruhu," uviedol.
EK v rámci správy, ktorá hodnotí pokrok jednotlivých kandidátskych krajín, v novembri odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom. Komisia odporúča, aby Rada EÚ prijala rámce na rokovania, keď obe krajiny prijmú niektoré kľúčové opatrenia.
Pokiaľ ide o Bosnu a Hercegovinu, eurokomisia odporúča začať prístupové rokovania, až keď sa dosiahne potrebný stupeň súladu s kritériami členstva. Schallenberg v rozhovore povedal, že Bosnu a Hercegovinu netreba prehliadať, pričom rozhovory EÚ s Bosnou idú podľa neho "už správnym smerom".
"Nevytvárajme problém v regióne, ktorý čaká 20 rokov, a nevytvárajme ďalšiu prekážku", uviedol Schallenberg. V prípade Srbska upozornil, že v tomto smere sa nič nehýbe. "Prieskumy v Srbsku prvýkrát ukázali, že relatívna väčšina (obyvateľov) už nie je za Európsku úniu. To by malo byť pre nás zvonením na poplach. Strácame ich," dodal.