Odolnosť voči antibiotikám je podľa jeho slov prirodzenou vlastnosťou niektorých mikroorganizmov. "Dôsledkom takto získanej odolnosti voči antibiotikám je, že baktérie sa v tele množia aj napriek liečbe, infekcie sú ťažšie liečiteľné a aj pacient ich môže v niektorých prípadoch ľahšie šíriť," vysvetlil Sojka. Zdôraznil, že významným faktorom, ktorý k vzniku rezistencie prispieva, je nesprávne používanie a nadužívanie antibakteriálnych liečiv.
"Baktérie sa chcú sa rozmnožiť čo najviac za čo najmenej vynaloženej energie. Preto je získaná odolnosť na antibiotiká v prostredí bez nich pre baktérie zbytočne vynaložená energia. Ak teda znížime spotrebu antibiotík a budeme ich užívať naozaj iba v opodstatnených prípadoch, populácia baktérií sa začne odolnosti voči antibiotikám postupne zbavovať, lebo ju nebude potrebovať," objasnil Sojka.
Antibiotiká sú účinné proti baktériám, nie vírusom, a nemali by sa preto užívať na vírusové ochorenia, upozornil Ivan Bakoss z odboru imunizácie ÚVZ SR. Zdôraznil, že netreba žiadať o antibiotiká, ak ich lekár nenavrhuje, a liečbu antibiotikami je dôležité dodržiavať podľa pokynov. Júlia Adamčíková z odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR pripomenula, že pravidelné očkovanie taktiež môže pomôcť udržať antibiotiká účinné, a tým predchádzať infekciám, ktoré by inak vyžadovali antibiotiká.