"Taiwanská armáda monitorovala situáciu v námornom aj vzdušnom priestore počas plavby tejto lode cez prieliv, všetko prebiehalo normálne," uviedlo taiwanské ministerstvo. Austrálska loď HMAS Toowomba ďalej pokračovala južným smerom.
"Vyzývame príslušné strany, aby nepodnikali provokatívne kroky s cieľom narušiť mier a stabilitu v Taiwanskom prielive," uviedla v reakcii na austrálsku loď hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.
Austrálsky premiér Anthony Albanese minulý týždeň uviedol, že potápači z tejto lode utrpeli zranenia, ktoré im pravdepodobne spôsobili sonarové impulzy vyžarované čínskou vojenskou loďou. Peking označil obvinenie Canberry za "bezohľadné a nezodpovedné", zatiaľ čo Albanese povedal, že čínska vojenská loď sa na mori správala "nebezpečne... a neprofesionálne".
Spojené štáty vysielajú svoje vojenské lode cez tento 180-kilometrový prieliv na "rutinné" plavby. Okrem austrálskych tadiaľ v posledných rokoch preplávali aj britské, kanadské či francúzske vojenské lode, čo sa stretlo s nevôľou Číny.