"Celý ten princíp, ktorý sa má uviesť do pohybu, nikto z nás nespochybňuje," zdôraznil minister s tým, že Slovensko projekt zrealizuje. Aktuálne je však podľa neho pripravených len 49 percent územia Slovenska. Dosiaľ si príprava vyžiadala 120 miliónov eur a očakáva, že rovnakú sumu ešte bude treba investovať.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik vyzdvihol, že o posunutí termínu sú samosprávy informované už v novembri, teda skôr ako v minulosti. "Odklad je vecný, dohodnutý a my dnes vieme, že niekedy okolo polroka budúceho roka sa budeme musieť opäť postaviť pred novinárov a povedať, že od 1. januára to spúšťame aj s dôsledkami, ktoré to bude mať, povedzme na výšku poplatku za komunálny odpad," povedal. Samosprávy chcú mať pripravený aj scenár, ako sa aktuálne volebné obdobie posunúť v otázke eliminovania nových smetísk.
Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček ocenil praktickú a konštruktívnu debatu s aktuálnym vedením rezortu vedenú priamo ministrom. "Primátori a starostovia majú v tejto chvíli možnosť vybrať si, akým spôsobom budú zvyšovať poplatky za odpad. Niektorí to budú robiť len o mieru inflácie, ktorá je absolútne nevyhnutná, a potom o mieru nákladov, ktoré vzniknú od 1. januára 2025, to urobia na konci budúceho roka," načrtol. Druhou možnosťou je, že sa zvýšia poplatky o náklady už teraz.
Ako vysvetlil rezort, samosprávy budú môcť naďalej uložiť zmesový komunálny odpad na skládku odpadov, ale iba v tom prípade, ak je v danej obci zavedený a vykonávaný triedený zber zákonom ustanovených zložiek komunálneho odpadu, teda papiera, plastov, skla, kovov a biologicky rozložiteľných odpadov. Meniť sa nateraz nemajú ani sadzby za uloženie odpadov na skládky odpadov.