Odklad povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku kritizuje opozičné Progresívne Slovensko (PS). "Začína sa opakovať naratív záujmových skupín, ktoré za najlepší možný spôsob, ako nakladať s odpadom, vyhlasujú jeho energetické zhodnotenie. Teda spálenie," podotkol poslanec parlamentu Michal Sabo (PS). V rozvoji obehovej ekonomiky na Slovensku podľa neho chýba akákoľvek stratégia a dlhodobá, udržateľná, záväzná vízia. Dodal, že definitívny odklad zavedenia európskej legislatívy môže znamenať žalobu zo strany EÚ.
Envirorezort zároveň avizuje legislatívnu zmenu, ktorá potenciálnym investorom uľahčí realizáciu zariadení na úpravu odpadov pred skládkovaním. Parameter biologickej stability GS21, teda test na stanovenie potenciálu tvorby bioplynu počas inkubačného procesu, by už nemal byť na budúci rok povinný, ale dobrovoľný. Tento parameter podľa ministerstva systém úpravy odpadov predražuje a využíva ho iba pár štátov Európskej únie.
Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku pôvodne od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.