Reklama

V Liptovskom Mikuláši pripravujú teplomilnú zver na zimu: Ako zvládajú prvé snehové vločky!

V Liptovskom Mikuláši pripravujú teplomilnú zver na zimu: Ako zvládajú prvé snehové vločky!

Zdroj: Jozef Fabo

Reklama

Už sa adaptovali. V slovenských zoologických záhradách zimuje množstvo exotických zvierat, ktoré sú teplomilné a vo svojich krajinách pôvodu majú iné podmienky než v kontaktnej zoo v Liptovskom Mikuláši. Ošetrovatelia to dobre vedia a pre tieto zvieratá pripravujú počas zimy čo najlepšie podmienky, aby sneh a mráz v pohode prežili.

V domčekoch nájdu teplo, no vedia sa zohriať i navzájom. Pochádzajú z Austrálie, kde sa teplota môže dostať aj pod nulu, preto týmto zvieratám zima neprekáža. Samozrejme, musia mať miesto, kde sa môžu skryť pred vetrom a chladom. Domčeky kengúr sú vyhrievané lampami a majú hrubú podstielku zo slamy, ktorú im pravidelne menia, aby boli vždy v suchu a v teple.

Tiger Bengálsky

Chlad si užívajú

Vyskytujú sa aj vo vyšších nadmorských výškach. Ich srsť sa prispôsobí zime, majú ju dlhšiu a hustejšiu. Takisto majú vyššiu krmnú dávku cez zimu ako cez leto a sú aj aktívnejší. Ony si však zimu vedia aj užiť. Keď je chladnejšie počasie, naháňajú sa vonku a váľajú sa v snehu.

  • Hmotnosť: 160 - 260 kg
  • Dĺžka: 2,7 - 3,1 m
  • Priemerná teplota v ich prostredí v zime: India, od -11 do +25 °C

Mačka Bengálska

Pelešia sa na podložkách

Ide o plemeno domácej mačky. V zoo majú až 11 kusov. Mačky sú šikovné a múdre zvieratá a tieto v zoo vedia, že ak sa všetky uložia do jedného veľkého pelechu a budú sa navzájom zohrievať, tak liptovská zima im neublíži. Samozrejme, majú aj vnútorný domček, ktorý je cez zimu vykurovaný, okrem toho majú výhrevné podložky, deky aj vankúše. Majú neustály prístup k mačacím granulkám, a keď majú plné bruško, zima sa lepšie znáša.

  • Hmotnosť: 5,5 - 10 kg
  • Dĺžka: až 70 cm
  • Priemerná teplota v ich prostredí v zime: USA, od -20 do +15 °C
Súvisiace